Balkabağı Tohumunun Faydaları Nelerdir? Balkabağı Cilde Faydalı Mıdır?

17/09/2018 - Sağlık Güzellik

Balkabağı, sofralarda, çorbalarda yer alan, tatlılarla damaklarımıza lezzet veren bir besindir.

Kabakgiller ailesinden olan balkabağı, içerdiği vitamin ve mineraller ile vücudu birçok hastalıklardan korumakta ve soğuk kış günlerinde vücut ısısını koruyarak, üşütmeye engel olmaktadır.

Ayrıca balkabağının yüzde 90’ı sudan oluştuğu için kalorisi oldukça düşük bir besin olmaktadır. Balkabağının sadece meyvesi değil kabuğu ve tohumu da tüketilebilmektedir.

Balkabağının Faydaları

 • Balkabağı, bol miktarda beta karoten ve alfa içermekte olup, bu karotenler ile vücutta bir savunma mekanizması oluşturmaktadır.
 • Balkabağının içinde A vitamini bulunmakta ve bu A vitaminleri, göz sağlığını büyük ölçüde korumaktadır.
 • Balkabağı bir C vitamini deposudur. Bu nedenle C vitamini sayesinde, vücut mikroplara ve virüslere karşı korunmakta olup, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyararak da vücudun korunmasına destek vermektedir. Günde 100 gram kadar balkabağı tüketildiği takdirde vücuda giren C vitamini oranı, vücudun günlük alması gereken C vitaminin yüzde 35’ini karşılamaktadır.
 • Balkabağı, lif içerir ve bu sayede kalp ve bağırsağın sağlığını korumaktadır.
 • Balkabağının sağladığı faydalar arasında kolesterolü düşürmesi de bulunmaktadır.
 • Balkabağı, içerdiği lif sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve bu sayede kolon kanseri riskini önlemektedir.
 • Balkabağı, lifli bir besin olduğu için tokluk hissi vermektedir.
 • Balkabağının cilde de birçok faydası bulunmakta olup, özellikle yaz mevsiminde parlayan bir cilde sahip olunmasını sağlamaktadır.
 • Balkabağının içinde karotenoidler bulunduğu için çeşitli yağlar ile karıştırılıp kullanıldığında ciltte canlı ve ışıldayan bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.
 • Balkabağı, cildi yaşlanmaya karşı koruyarak, cilde genç bir görünüm vermektedir.
 • Balkabağının içinde omega3 vitamini bulunduğu için sağlık açısından büyük fayda sağlamaktadır.
 • Balkabağının içinde kalsiyum, manganez, magnezyum, bakır, demir ve fosfor bulunmakta olup, bu vitaminler sayesinde kemiklerde ve eklemlerde meydana gelen hasarların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Küçük çocuklarda ise sağlıklı bir kemik gelişimine yol açmaktadır.
 • Balkabağının içinde bulunan potasyum sayesinde vücudun kan basıncı dengelenmektedir.
 • Balkabağının sahip olduğu potasyum, kan damarlarının genişlemesine yardımı olarak kalbin düzenli çalışmasını, kalpteki stresin atılmasını ve basıncının düşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücuttaki çeşitli dokulardaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Balkabağının diğer faydaları şöyledir;

 • Balkabağının içinde B1, B3, B6, folik asit, fosfor ve demir gibi vitamin ve mineraller yer almaktadır. Sahip olduğu bu vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur ve sağlıklı bir cilt oluşumunda rol oynamaktadır.
 • Balkabağı, vücudun duyarlı olduğu durumlara karşı uyarılır ve alerjik reaksiyonlar oluşmasını önlemektedir.
 • Balkabağı, özellikle kış mevsiminde kuruyan cilde, canlılık ve nem kazanmasında yardımcı olur. Bu nedenle birçok peeling ve makyaj ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca balkabağının çorbası yapılıp, tüketildiğinde de cilde olan faydalarından yararlanılmaktadır.
 • Balkabağı, kabızlık problemi yaşayan kişilerin sorunlarına da yardımcı olmaktadır. Lif içeriği ile kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Balkabağının içinde bulunan bileşenler sayesinde gözleri güneşin zararlı ışıklarından koruyor ve katarakt oluşumu ile ileri yaşlarda oluşan gözde doku hasarını önlemektedir.
 • Balkabağının göz sağlığına olan faydalarından biri de gece ve alacakaranlıkta gözün ışığa karşı olan duyarlılığını ve gözün kabiliyetini arttırmaktadır.
 • Balkabağı hem lifli bir besin olması ile hem de uzun süre tokluk hissi vermesi ile kilo vermede yardımcı olan besinlerden biridir.
 • Balkabağının tüketimi, uykusuzluk problemlerine de iyi gelmektedir. Vücuda dinginlik kazandırarak, uykuya rahat dalabilmeye yardımcı olmaktadır.
 • Balkabağı, amipli dizanteri, amipli karaciğer iltihabı ve karaciğerde amip apsesi hastalıklarında iyileştirici rol oynamaktadır.
 • Balkabağı, hemoroit tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Balkabağının tohumu, bağırsak solucanlarını, parazitlerini yok etmekte olup, idrar kesesi hastalıklarına iyi gelmekte ve prostata iyi gelmektedir.
 • Ayrıca balkabağının birçok kansere karşı koruma özelliği bulunmaktadır.
 • Balkabağı, vücuda enerji kazandırarak, vücudun direncinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Balkabağının Zararları

Balkabağının bilinen bir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. Ancak her zaman bir besinin fazla tüketilmesinde vücutta sorunlar olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle balkabağının da aşırı tüketilmesi sonucunda vücutta alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Balkabağının Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

Ciltte değişik tepkimeler görülmekte ve ciltte sararmalar meydana gelebilmektedir. Balkabağının aşırı tüketiminde gaz problemleri oluşabilmekte ve aşırı tüketim sonucunda kişide ishal sorunları meydana gelebilmektedir.

Balkabağının Besin Değerleri

Balkabağının bir adet orta büyüklükte tüketilmesi sonucunda vücuda giren kalori miktarı 30 olmaktadır. Bir adet orta büyüklükte balkabağının içinde karbonhidrat miktarı 4,6 gram, lif miktarı 2,2 gram, protein miktarı 1,1 gram, yağ miktarı 0,2 gram, kolesterol miktarı 0 mg, A vitamini miktarı 127 IU, C vitamini miktarı 12 mg, potasyum miktarı 383 mg, kalsiyum 22 mg ve demir 0,8 mg olmaktadır.

Balkabağının Cilde Olan Faydaları

Balkabağı, ciltteki gözeneklerin kapanmasını büyük ölçüde etkilemektedir ve yüzde siyah nokta oluşumunun önüne geçmektedir. Balkabağı, cildin nem oranının dengede tutmaya yardımcı olur ve soğuk hava şartlarında dahi cildin kurumasını önlemektedir.

Balkabağının düzenli kullanılması ile vücuttaki yaralar daha hızlı bir şekilde iyileşebilmektedir. Balkabağının düzenli kullanımında cildi beyazlattığı da bilinmektedir. Balkabağının cilde olan faydaları arasında cilt lekelerini geçirmesi de bulunmaktadır.

Balkabağının maskesinin yapılması sonucunda cilt ölü derilerden arındırılmaktadır. Balkabağı cildin nem dengesini koruduğu için yaşlanmayı geciktirir ve bu sayede kırışıklık oluşumunun önüne geçer. Balkabağının kullanımında sivilce oluşumu da engellenmektedir.

Balkabağının cilde olan faydalarının görülmesi için kabuğunun tüketilmesi, tohumunun veya meyvesinin tüketilmesi ile olmaktadır. Ayrıca balkabağı ile yapılan çeşitli maskeler ve peelingler ile de cildin doğal bir görünüm kazanması elde edilmektedir.

Balkabağı Cilt Nemlendirici Maskesinin Yapımı

Balkabağı maskesi için gerekli olan malzemeler; 1 çay kaşığı kadar bal, 1 tatlı kaşığı kadar balkabağı, 1 çay kaşığı kadar süt bulunmaktadır.

Bütün malzemeler ezilip püre haline getirilir ve güzelce karıştırılır. Oluşan karışım temiz cilde uygulanır ve 15 dakika bekletilir. Daha sonra cilt yıkanarak kurutulur ve yağsız bir krem ile nemlendirilmelidir.

Balkabağı Peelinginin Yapımı

Balkabağı peelingi için gerekli olan malzemeler; 1 çay kaşığı kadar5 bal, 2 tatlı kaşığı kadar yoğurt ve 4 tatlı kaşığı kadar balkabağı püresidir. Bütün malzemeler karıştırılır ve temiz, arındırılmış bir cilde uygulanır. Fırça ile uygulanması uygundur.

Balkabağının Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

BUNU DA İNCELE
Kan Tahlili LYM Nedir?

Kan Tahlili LYM Nedir?

Ciltte 15 dakika kadar bekletilir ve daha sonra bol su ile durulanır. Bu peelingin haftada bir kere yapılması uygundur.

Balkabağı Tohumunun Faydaları

 • Balkabağı tohumu, bağırsaklarda oluşan solucanların düşürülmesinde etkili olmaktadır. Şerit solucanları ve diğer solucanların vücuttan atılmasını sağlayan bileşenler içermektedir.
 • Balkabağının tohumu, prostat rahatsızlığına iyi gelmekte ve büyümekte olan prostatın büyümesine engel olmakta kullanılmaktadır.
 • Balkabağı tohumu, prostat kanserinin oluşumunu engeller ve idrar yollarında oluşan zorlanmaları gidererek idrar yolu sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Balkabağı tohumları, çeşitli nedenler ile oluşan mide bulantılarını götürmede etkilidir.
 • Balkabağı tohumları, mesanede oluşan iltihapları kurutmakta ve bu nedenle idrar yollarındaki iltihaplanamalara iyi gelmektedir. Ayrıca 2. Derece böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta olup, iyi gelmektedir.
 • Balkabağı tohumunun düzenli kullanılması ile kısırlık ve hormonal dengesizliği yok ettiği bilinmektedir.
 • Balkabağı tohumunun kemik erimesine de iyi geldiği bilinen faydalarındandır.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+