Astigmat Tedavisi Nasıldır? Astigmat Dereceleri Nelerdir ve Astigmat Nasıl Düzelir?

13/08/2018 - Sağlık

En anlaşılır tanımıyla astigmat gözün ön kısmında bulunan kornea tabakasının kendi doğal yapısının ve şeklinin bozularak ışığı doğru açıyla kırmamasına bağlı olarak çevreden alınan görüntülerin retina üzerinde net algılanamamasına dayanan bir görme bozukluğu şeklinde açıklanabilir.

Yani astigmatizma olayı ışığın göz tarafından kırıldığı ortamlarda kornea tabakasında yer alan farklı bölgelerde kırılma oranlarının aynı birbiriyle uygun olmaması durumudur. Genellikle genetik bir göz hastalığı olan astigmat korneada keratit, çeşitli travmalar ya da kornea ülserinin de habercisi olabilmektedir.

Astigmat Olup Olmadığımızı Nasıl Anlarız?

Bir kişide nesneleri çift görme, buğulu görüş, baş ağrısı, gözde sık sık arpacık çıkması, göz ağrısı, kirpik dibi iltihabı ya da etrafı karartılı görme gibi bazı belirtiler varsa o kişinin astigmat hastası olduğu düşünülebilir.

Astigmat Nedir? Astigmatlı Kişi Nasıl Görür?

Ayrıca astigmatın derecesi daha ileri seviyelere çıktığında kişi çevresini net göremez ve her şeyi karmaşık algılar.

Astigmatlı Göz Nasıl Görür?

Sağlıklı bir göz çevresindeki görüntüleri doğru bir şekilde retinaya odaklar fakat astigmatlı gözde kornea ışığı uygun açıyla kıramaz. Buna bağlı olarak da görüntü retinada olması gereken gibi oluşamaz ve odak noktası da büyük ölçüde kaydığı için retina üzerine düşen görüntü bulanık ve karmaşık olur. Bu sebeple astigmatlı göz görüntüleri hastalığın derecesine göre hafif bulanık ya da tamamen birbirine girmiş şekilde görür.

Astigmatın Nedenleri Nelerdir?

Astigmat hastalığının temel nedeni genetik olarak açıklansa da çok fazla bilgisayar kullanmak, aşırı ışık yoğunluğu olan ortamlarda bulunmak, gece uzun süreli telefon ekranına bakma, televizyon seyretmek ya da gözleri yoracak çeşitli eylemlerde bulunmak bu göz kusurunun oluşmasını tetikleyen başlıca etkenlerdir.

Bu noktada uzmanlar hastalığın kişide zaten olduğunu ancak bazen doğuştan bazen de çeşitli dış etkenlere göre gözün yorulmasına bağlı olarak ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabildiğini belirtmektedir.

Astigmatın Belirtileri Nelerdir?

Astigmat çok ileri seviyelere gelmedikten sonra fark edilir derecede belirtiler göstermeyen bir göz hastalığıdır.

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda dikkatli olunması gereken bir göz kusuru olan astigmatla ilgili herhangi bir şüphe varsa kesinlikle hiç vakit kaybetmeden çocuğun bir göz doktoruna muayene ettirilmesi gerekir. Eğer bu konuda gerekli önlemler erken alınmazsa ilerleyen dönemlerde kendisini göz tembelliği şeklinde de gösterebilmektedir.

Astigmatın Çocuklardaki Belirtisi

 • Etrafa bakarken sürekli olarak gözleri kısmak
 • Kitap ya da çeşitli yazıları okurken yazıların olduğu yere çok fazla yaklaşarak yakından okumak
 • Yazı yazarken harflerin ya da kelimelerin karmaşık olması.
 • Yürürken ya da koşarken takılmasını gerektirecek herhangi bir durum olmadığı halde sürekli olarak düşmesi.
 • Karşı tarafa bakarken başını sağ ya da sol tarafa doğru eğerek bakmak.

Astigmatın Yetişkin Kişilerdeki Belirtisi

 • Nesneleri net algılayamama
 • Okuma ya da yazı yazma eylemlerinden sonra özellikle baş ve göz bölgesinde ağrı hissetme
 • Düzgün şekilde dikey ve yatay çizgiler çizememe
 • Uzun paragrafları olan metinleri okurken harflerin karışması
 • Gözlerin hızlı bir şekilde yorulması

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden bir ya da birkaç tanesi bulunuyorsa hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoruna muayene olmanız gerekmektedir.

Astigmat Nedir? Astigmatlı Kişi Nasıl Görür?

Astigmat Tedavisi

Astigmat her ne kadar kişinin hayatını alt üst eden bir göz kusuru olsa da tedavisi mümkün olan bir sağlık problemidir. Tedavi yöntemleri içerisinde en etkili uygulama lazer operasyonu olmakla birlikte astigmat tedavisinde 3 farklı uygulama yapılabilmektedir.

 • Gözlük

Astigmat tedavisinde en yaygın yapılan tedavi yöntemlerinden birisi göz doktoru tarafından size uygun olarak seçilen gözlüğü kullanmaktır. Hasta düzgün bir görüş açısına sahip olabilmek için gözlüğü sürekli olarak kullanmak zorundadır ve gözlük astigmat hastalığının iyileşmesi için bir araç değildir. Ancak bu dönemde gözlüğünün derecesi artabilir ya da azalabilir.

 • Lens

Birçok astigmat hastası gerek estetik açıdan hoşuna gitmediği için gerekse de kullanımı daha pratik olduğu için gözlük yerine lens tercih etmektedir. Göz doktorları düzenli ya da düzensiz astigmata göre farklı türdeki lensle tedavi uygulamasını gerçekleştirmektedir.

 • Lazer

Astigmat hastalığının tedavisi amacıyla yapılan en başarılı operasyonlardan birisi olan lazer uygulaması her hastaya yapılabilen bir işlem değildir. A

stigmat hastalarının yaklaşık olarak P ‘sine uygulanabilen bir işlem olan lazerle tedavide özellikle miyop olan kişilerde başarı oranı daha yüksektir. Bunun yanında hipermetrop ve mix astigmat hastalarında ise başarı oranı -20 gibi oldukça düşük seviyelerdedir.

Astigmat tedavisinde hangi hastaya lazer uygulanacağı uzman göz doktoru tarafından detaylı bir göz muayenesi yapılarak, kornea kalınlığı, astigmatın türü, operasyonun uygulanacağı kişinin yaşı ve göz yapısı gibi çeşitli etkenler dikkate alınarak belirlenir.

Astigmat Derecesi Nasıl Anlaşılır?

Kişinin yazıları ve objeleri bulanık ya da karışık şekilde görmesine bağlı olarak oluşan bir göz kusuru olan astigmat retinaya gelen ışıkların net olarak algılanamamasına neden olur. Bunun sonucunda da görüntüler kayar ve kişinin görüş seviyesi büyük ölçüde azalır.

Astigmat Nedir? Astigmatlı Kişi Nasıl Görür?

Gerekli incelemeler yapıldığında doktor tarafından hastanın astigmat derecesi belirlenir ve kişiye bu amaçla özel olarak üretilmiş olan gözlükler kullandırılabilir. Bunun yanında eğer kişinin astigmat derecesi düşükse gözlük kullanmasına bile gerek kalmayabilir.

0,50-1,00 Arasındaki Astigmat Dereceleri

Bu değer aralıklarında astigmat derecesi olan kişilerin gözlük kullanması çoğu zaman önerilmez. Bu sebeple endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte herhangi bir ihtimale karşın göz doktoruna muayene olmak gerekir.

1,00-4,00 Arasındaki Astigmat Dereceleri

Miyop veya hipermetrop gibi göz kusuru bulunan kişilerde çoğunlukla bu değer aralıklarında astigmata rastlanır. Bu aşamada doktor tarafından kişiye gözlük verilmektedir ve belirli aralıklarla muayeneye devam edilir.

4,00 Ve Üzerindeki Astigmat Dereceleri

Astigmat derecesi 4 ve üzeri olan kişilerin kesinlikle doktor kontrolünü aksatmamaları ve gözlük kullanımında da oldukça dikkatli davranmaları gerekir. Ayrıca telefon, yoğun ışık, bilgisayar, kitap ve diğer göz yorucu etkenlerden gözlerini olabildiğince korumaları astigmat derecelerinin daha üst seviyelere çıkmaması için önemlidir.

Astigmat Testi

Gözün saydam ve renkli olan bölümünde biri yatay biri de dikey olmak üzere iki meridyen bulunur. Her iki meridyende ışığı farklı şekilde kırdıklarında dış ortamdan gelen ışınlar bir noktada toplanamaz ve sarıl leke olarak adlandırılan yerde görüntü bulanık olur.

Astigmat testi kişide bunun olup olmadığını anlamak amacıyla uzman doktor tarafından yapılan bazı tetkiklere dayalı bir uygulamadı. Eğer uygulama sonucunda kişinin astigmat olduğu anlaşılırsa buna uygun gözlükler kişiye kullandırılmaktadır.

Astigmat Gözlüğü

Astigmat gözlük yapılan muayene sonucunda kişide astigmat tespit edildiğinde ve doktor tarafından da uygun görüldüğünde kişiye özel verilen bir gözlüktür.

Gözlüğün sürekli olarak kullanılmasının önemi büyük olsa da bilgisayar, cep telefonu, kitap okuma ve televizyon gibi eylemlerin uzun süreyle yapılacağı zamanlarda kullanılması kişiyi bazen rahatsız edebilmektedir. Ayrıca gözlüğün derecesinin hastanın astigmat derecesiyle aynı olması bazı olumsuz komplikelere neden olabileceği için bir derece düşük gözlükler kullanılmalıdır.

Gözlük kendi başına 0 iyileşme sağlayamayacağı gibi çeşitli durumlardan kaynaklı olarak derecesi zamanla artabilir ya da azalabilir. Bunun yanında gözün kullanılan gözlüğe tam anlamıyla uyum sağlayabilmesi için sürekli olarak takılması gerekmektedir.


Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+