Argan Yağı İle Saç Bakımı

06/08/2018 - Beslenme

İlk olarak Fas ülkesinde keşfedilen ve içerisinde çeşitli bitkisel çözümler barındıran argan yağı, adından da anlaşılacağı gibi argan ağacından elde edilmektedir. İnsanlar tarafından uzun yılardır saça uygulanan ve cilt bakımını kusursuz bir şekilde yapan argan yağı, saç tellerinde oluşan kırılmaları önlediği gibi, yine aynı tellerin yumuşamasını sağlamaktadır.

Ayrıca hassas cilt türlerinin yüzde yüz parlamasına yardımcı olmakta ve saç derisinin daha güçlü bir yapıya sahip olmasına olanak tanımaktadır.

Güçlü bir kök yapısına kavuşmak isteyen bireylerin tercih etmiş olduğu Argan yağı, saç tellerinin daha iyi beslenmesini sağladığı gibi, söz konusu tellerin hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olmaktadır. Fakat söz konusu yağın, düzenli olarak kullanıldığı taktirde faydalı olmaktadır.

Ayrıca saçın kabarmasını önlemekte ve saçın şekillenmesini sağlamaktadır. Kalın telli, ince telli, kıvırcık ya da düz gibi farklı saç türlerinde kullanılan argan yağı, aynı zaman saç derisinde ve saç üzerinde herhangi bir yağ birikintisinin oluşmasına izin vermemektedir.

Özellikle de yaz aylarında cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumanın en etkili formülü olan argan yağı, saçların yıpranmasını da engellemektedir. Tamamen doğal bir içeriğe sahip olmakla beraber, saçınızın ya da cildinizin farklı bölgelerinde de uygulanabilmektedir.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır ve Faydaları Nelerdir?

Ürünün faydaları cilt türlerine göre farklılık göstermektedir. Herhangi bir yan etkisi veya insan sağlığına zarar vermesi de söz konusu değildir. Ayrıca içerisinde kimyasal bir madde bulunmamakta ve doğal yöntemler ile cilt bakımının yapılmasını sağlamaktadır.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan yağı, özellikle de saç bakımı için kullanılmaktadır. İçerisinde barındırmış olduğu farklı vitaminler sayesinde saç kökü üzerinde bulunan yaraları da tedavi etmektedir. Söz konusu ürün, farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Ayrıca bu farklılık saçın durulanması ya da sürülmesinde boy göstermektedir.

Argan yağı, saç stillerine göre değişik biçimlerde uygulanmamaktadır. Yani sürülme biçimi aynı olmakla beraber, genellikle saç köklerine temas etmesi sağlanır. Söz konusu uygulamaya saç uçlarına temas edince sonlandırır.

Argan yağı, saç diplerine, saç köklerine ve saç uçlarına iyice sürülmelidir. Daha sonra saçlar toplanma ve streç film ya da havlu yardımı ile sarılmalıdır. Sarılan bu saçlar, mümkün olduğunca uzun bir süre bekletilmelidir.

Uzmanlara göre bu süre en az 2 saat olmalı ve işlemin ardından saçlar sabun veya şampuan ile yıkanmalıdır. Fakat şampuan kullanımı saçlarınızın parlaklığını alıyorsa, saçlarınıza hacim kazandırmak ve canlı görünmesini sağlamak için, argan yağını duş sonrasında da bir daha uygulayabilir ve sadece sabun ile tekrar durulayabilirsiniz.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır ve Faydaları Nelerdir?

İnce tellere sahip olan bireyler, argan yağını saç köklerine aşırı miktarda uygulamaması gerekir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken sadece söz konusu yağı sadece saçların dip ve uç kısımlarına sürülmesidir. Aradan kısa bir süre sonra saçlar da ki değişim göz ile fark edilebilecek ve doğal görünümlü saçlara zemin hazırlanacaktır. İstenilen verimin elde edilmesi için günde en az bir defa uygulanmalıdır.

Argan Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Argan yağını saçınıza uygularken herhangi bir ekstra işlem yapılmasına gerek yoktur. Uygulama konusunda önem vermeniz tek nokta miktar ayarını istenilen şekillerde belirlemektedir. Argan yağının saçınızdan başka bir yere damlamaması gerekir.

Düzenli olarak kullanıldığı zaman saçlarda ki kırılmayı engellemektedir. İnce saç tellinin sadece uç kısımlarına sürülmesi gereken geren bu yağ, işlem sonrasında mutlaka yıkanmalıdır. Genellikle cilt bakımında tercih edilen argan yağı, tırnakların veya ciltlerin beslenmesi konusunda da oldukça başarılıdır.

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının birbirinden önemli faydaları şöyle;

Güzelleştiren Nemlendirici

Argan yağı, ciltler üzerinde etkili ve yararlı bir nemlendirici görevi görmektedir. Ayrıca bu nemlendiricinin birçok çeşitte güzelleştirici etkiside bulunmaktadır. Uygulama noktasında yapılması gerekenler ise, avuç içine alınan bir veya iki damla argan yağını cilde ve boyuna masaj hareketleri ile sürmektir.

Bu sayede, ciltlerin nemlenmesi ve üzerinde oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi sağlanır. Ayrıca cilt bakımını da kusursuz bir şekilde tamamlar.

Yaşlanma Karşıtı

Cilt parlaklığını arttıran ve ciltler üzerinde kırışıklık oluşumunu engelleyen argan yağı, aynı zamanda daha önceden var olan kırışıklıkların daha az bir seviyede görünmesini sağlar.

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, ciltleri yaşlanmaya karşı korur ve serbest radikallerin oluşumunu yavaşlatır. Ayrıca mevsimsel geçişlerde, cildi dış ortam havasından etkilenmesini engeller. Argan yağı ile beslenen ciltler, yumuşak, canlı ve doğal bir yapıya sahip olmaktadır.

Akne ve sivilce oluşumu

Argan yağı, etkisi kanıtlanmış bir sebum azaltma özelliğine sahiptir. Yağlı ciltlerin beslenmesine ve yağ miktarının ayarlanmasına yardımcı olan bu ürün, cildinizin nem seviyesini de korumaktadır.

Fazla yağlanma ve bu yağlamaya bağlı olarak gerçekleşen gözenek tıkanması nedeni ile akne oluşumunu, sivilce ve leke gibi istenmeyen siyah noktaların belirginleşmesini engeller. Ayrıca hasar görmüş hücreleri de tedavi eder.

Tırnak Bakımı

Argan yağı tırnak bakımı içinde tercih edilmektedir. Tırnak eti problemlerini gidermek için bir miktar argan yağı söz konusu bölgeye dökülmeli ve masaj yapılmalıdır.

Ayrıca tırnak eti problemlerini tedavi etmek, soyulma ve kavlamalara karşı önlem almak için de kullanılmaktadır. Uygulaması ise oldukça basittir. Bir eldiven yardımı ile argan yağı sıkıntılı bölgeye sürülmeli ve 10 dakika beklenmelidir.

Kalp Ve Damar Hastalıklarını Önler

Argan yağı kalp ve damar hastalıklarını önlediği ve hatta bu tür hastalıklara iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır., Ayrıca argan yağı içerisinde bulunan doymamış asitler kolesterolü düzenlemeye ve tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur.

Bu gibi hastalıklara sahip olan bireylerin kesinlikle kullanması gereken ve bitkisel çözüm yöntemi olan argan yağı, eczanelerde kapsül ya da tablet şeklinde satılmaktadır. Bu yağ nefes alıp vermede sıkıntı çeken hastalar içinde önerilmektedir.

Çatlaklara karşı önleme

Özellikle hamilelik döneminde bayanların cildinde çatlaklık oluşmaktadır. Bu çatlakları tedavi etmek için argan yağı tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda aniden gerçekleşen boy uzaması da ciltlerin çatlamasına neden olmaktadır. Bu çatlakların iyileşme süreci de oldukça uzundur. Fakat söz konusu ürün sayesinde, bu süreyi kısalmaktadır.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır ve Faydaları Nelerdir?

Saçı Güçlendirme

Argan yağı, saç derisini ve saç tellerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Nemlendirici özelliği sayesinde kepek ve benzeri maddelerin oluşumunu engeller. Saç köklerini besler, saçı canlandırır ve saçların daha parlak görünmesine imkân tanır. Ayrıca kellik sorununa da iyi gelir.

Dudak Güzelliği

Argan yağının faydalarından biride dudak güzelliğinin ön plana çıkarması ve yine dudak bakımını sağlamasıdır. Özellikle de kış aylarında çatlamış dudaklara iyi gelmektedir. Nem oranını ayarlamakta ve soğuk havalarda dudakların buruşmasını engellemektedir.

Bir damla Argan yağının dudak bölgesine sürülmesi, dudak bakımı için yeterli bir işlemdir. Ayrıca düzenli kullanımlar da dudaklarda oluşan çatlaklıkları da tedavi etmektedir.

Argan Yağı Ve Etkileri

  • Donuk ve kırılgan saçlara parlaklık kazandırır.
  • Saç dökülmesini engeller
  • Saç köklerinde oluşan bakterileri ortadan kaldırır ve ipeksi bir görünüm kazandırır.
  • Cilt üzerinde oluşan lekeleri tedavi eder.

Paylaş:
Facebook Twitter WhatsApp Google+